ALPINE MARINE LOĎ AUDIO

 NAPÍSALI O NÁS NA WWW.AUDIO.SK

Nemáme more … No a čo !!!
Viacerí krútili hlavou keď sme na SK začali ponúkať audio pre lode – Alpine Marine. No záujem prekvapil i nás… Jedna z SK inštalácií.

Chalani z dielne MS AUTO Autohifi v Pezinku sú jednou z nami odporúčaných dielní, ktoré sa vrhli i na inštalácie komponentov pre lode – program Alpine Marine.

Do parády si vzali malú šikovnú športovú loď Quicksilver 540. Zákazníkové požiadavky na audio zneli jednoducho – poriadne ozvučiť! K slovu sa tak dostali komponenty Alpine. K tým si povieme pár zaujímavostí.

Ako hlavná jednotka slúži 1DIN CD tuner Alpine CDA-9886M. V tomto prípade ťažko povedať, že ide o autorádio, keďže je to model určený pre lode. Ale vo svojej podstate je to klon “suchozemskej” verzie Alpine CDA-9886R. Technicky sú totožné a oba modely slúžia na prehrávanie CD/MP3 a na prehrávanie komprimovaných médií z USB kľúčov, mp3 playerov alebo iPodov. Rozdiely však nie sú len vo farbe rádií, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Námorná verzia má naviac možnosť pripojiť modul pre príjem satelitného rádia a diaľkové ovládanie nie je infračervené ale rádiové. K dispozícii sú i diaľkové moduly na ovládanie, ktoré sú plne zabudovateľné do paluby. Rádio je vode odolné, čo znamená, že odolá vlhkému prostrediu, no nie je priamo určené na oblievanie vodou. :-) Preto sa i montuje pod tzv.”splash” kryty alebo sa zabuduje do vnútra kokpitu a na ovládanie sa použijú diaľkové ovládače. Z dôvodu použitia na prioritne na mori nemá rádio funkciu RDS.

Reproduktory Alpine SPS-M600 sú klasické 2-pásmové koaxiálne reproduktory s priemerom 16,5cm. Konštrukčne sa od svojich automobilových súrodencov líšia. Kôš reproduktora je vyrobený z odolného plastu a rovnako i membrána a záves sú odolné vode. Špecifikácia reproduktora je – vodotesný. To značí, že po montáži je odolný i priamo striekajúcej vode. Výškový reproduktor a jeho uloženie sú od tela stredobasu oddelené gumovou chráničkou – návlekom, takže nehrozí zničenie reproduktora ošpliechaním vodou. V Pezinku použili dva páry koaxiálnych 16-tok a zabudovali jeden pár do paluby a jeden do vnútra kajuty. Montáž je vykonaná čisto a elegantne.

Aké by to bolo audio bez poriadnej basovej nálože!? Do zostavy preto páni montážnici pridali i subwoofer Alpine SWR-M100. Tento 30cm basák je osadený v poctivej uzatvorenej bedni, ktorá je zabudovaná do medzery medzi vonkajším a vnútorným plášťom lode. Dostať bedňu na subwoofer do tejto medzery bolo zložité, no konečný výsledok je dokonalý. Subwoofer má rovnakú špecifikáciu ako reproduktory – je vodotesný z prednej strany po zabudovaní.

Na pohon celej zostavy bol vybratý digitálny zosilňovač Alpine PDX-4.100M. Tento zosilňovač je rovnako z námornej série Alpine Marine a je odolný vodnej pare a triešti. Svojím mohutným výkonom a minimálnym nárokom na zabudovanie ako i napájanie je priamo predurčený na použitie na lodi, kde je spotreba energie podstatným faktorom, nakoľko kapacita batérií je obmedzená. Montážna dielňa MS AUTO zabudovala zosilňovač do jednej z bočníc kajuty symetricky oproti miestu, kde je zabudované rádio. Oba produkty disponujú pekným modrým ambientným podsvietením a príjemne dopĺňajú večernú pokojnú atmosféru v interiéri lode.

Čo dodať? Výsledný efekt je nielen pekný, no zvuková zložka je presne taká akú očakávate, keď počujete slovo Alpine – presné hudobné podanie, dostatok výkonu a kvalitné prevedenie.

Pri výbere produktov na ozvučenie lode je treba vyberať z produktov na to určených, pretože neexistuje agresívnejšie prostredie ako je slané morské alebo i naše domáce sladkovodné. Vystríham Vás použiť audio určené pre automobily, ako to s obľubou radia niektorí predajcovia lodí. Vodná para a triešť ohrozujú komponenty a dochádza k ich masívnej korózii. Tomu sa vyhnete ak si vyberiete produkty z portfólia Alpine Marine, ktoré sú priamo navrhnuté do takéhoto agresívneho prostredia. Všetky plošné spoje sú ošetrené ochranným filmom, všetky potrebné diely sú pozlátené alebo inak ošetrené proti korodovaniu a rýchlej oxidácii. Reproduktory sú riešené ako vodotesné z čelnej strany a všetky komponenty sú vyrobené z materiálov, ktoré sú odolné UV žiareniu. Ak by ste použili normálne autorádio, jeho čierna farba by po jednej sezóne bola vyťahaná od slnka a čo je horšie, plast by skrehol a začal by sa štiepiť. Preto je rádio Alpine CDA-9886M vyhotovené v bielej farbe a z materiálu, ktorý je odolný voči priamemu UV žiareniu.

Palo AIS

ALPINE MARINE

[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0094.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0095.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0096.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0097.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0098.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0100.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0101.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0102.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0104.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0105.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0108.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0109.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0110.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0111.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0112.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0113.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0114.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0115.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0116.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0117.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0118.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0119.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0120.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0121.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0122.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0123.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0124.jpg]
[img src=http://www.autodrive.sk/wp-content/flagallery/alpine-marine/thumbs/thumbs_dsc_0125.jpg]